کشت بافت گیاهی

 

هابرلند برای اولین بار امکان کشت بافت‌های جدا شده گیاهی را مطرح کرد. او پیشنهاد کرد که پتانسیل سلول‌های فردی و همچنین تأثیر متقابل بافت‌ها روی یکدیگر می‌تواند به وسیلهٔ این روش تعیین شود. از زمان اظهارات هابرلند روش‌های مختلفی برای کشت بافت و سلول مطرح شد که نهایتاً منجر به کشفیاتی در حوزه زیست‌شناسی و پزشکی گردید. ایده اصلی او که در سال ۱۹۰۲ نمایش داده شد Totipotentiality (تمام‌توانی) نام گرفت. این نظریه بیان می‌کند که «به لحاظ تئوری تمام سلول‌های گیاهی می‌توانند به یک گیاه کامل تبدیل شوند»

کشت بافت گیاهی یا تکثیر ذره ای، جایگزین مهمی برای شیوه های مرسوم تکثیر گیاه می باشد. این تکثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی کوچک گیاه، در بر می گیرد. تکثیر ذره ای، جایگزین مهمی برای شیوه های مرسوم تکثیر گیاه می باشد. این تکثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی کوچک گیاه، شامل میشود ( برای مثال : جوانه ها، گره ها، قطعات برگ، قطعات ریشه، و غیره ) که بطور ضد عفونی شده ( عاری از هر گونه میکروارگانیسم ) در ظروف کشت، در جایی که محیط و مواد غذایی می توانند کنترل شوند، رشد می کنند. گیاهان حاصله، از نظر ژنتیکی، همانند گیاهان والدین می باشند.

 

درواقع کشت بافت گیاهی با رشد گیاهان کامل از قطعات کوچک بافت گیاهی در ارتباط است. این قطعات کوچک در یک محیط کشت، رشد داده می‌شوند. از مهم‌ترین کاربردهای کشت بافت، تکثیر گونه‌های مفید و مقاوم به شکل کاملاً همسان می‌باشد. به عنوان مثال کشت بافت پایه مقاوم به گموز گیاه پسته در ایران صورت می‌گیرد. بنا به گفتهٔ مریم جعفرخانی کرمانی، مدیر تولید و توسعه یافته‌های تحقیقاتی مؤسسه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، از پایه‌های کشت بافتی مالینگ می‌توان درختانی ایجاد کرد که ارتفاع کمی داشته باشد و به جای تولید اندام‌های رویشی مثل شاخ و برگ، انرژی خود را صرف تولید اندام‌های زایشی مثل میوه کنند و به این ترتیب مثلاً عملکرد سیب را در باغات افزایش دهند، همچنین احداث این‌گونه باغات با ارتفاع کم درختانش و استاندارد بودن اندازه‌هایش امکان هرس و برداشت میوه به صورت مکانیزه را نیز فراهم می‌آورد. همچنین کشت بافت امکان تولید در مقیاس وسیع (میلیون‌ها گیاه در مدت زمان کوتاه) و نیز امکان تولید در تمام فصول سال و در تمام نقاط جغرافیایی کشور را فراهم می‌آورد.

کاربرد بسیار مهم دیگر تکنیکهای کشت بافت گیاهی در تولید ارقام ترایخته و مهندسی ژنتیک در اصلاح نباتات و انتخاب و پرورش سلول‌های تراریخته در مقادیر بالا است. به نحوی که در مقایسه با روش‌های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه‌ای در مدت زمان اجرای برنامه‌های اصلاحی به وجود آورده و امکان انجام تلاقی‌های بین جنسی را نیز فراهم نموده است. علاوه بر این نگهداری ذخایر توارثی، تولید گیاهان عاری از ویروس و تولید گیاهان هاپلوئید از جمله کاربردهای مهم دیگر کشت بافت و سلول گیاهی می‌باشند.

و اما کاربرد کشت بافت در تولید ارقام گیاهان زینتی در ایجاد پایه های مقاوم به انواع آفتها و افزایش سرعت تولید پایه های گیاهی در مدت زمان کوتاه است تا نیاز بازار را با کیفیت مناسب برطرف کند. همچنین تکنیکهای کشت بافت گیاهی چنان کاربردی معجزه آسا دارند که به تولید کنندگان گیاهان تزئینی و آپارتمانی امکان معرفی،عرضه و تولید ارقام جدید گیاهی را به عنوان گیاهان آپارتمانی و حتی شاخه بریده به علاقه مندان فراهم کرده است. در سالهای اخیر آنچنان تنوع ارقام زینتی در بازار افزایش یافته که تقریبا میتوان گفت هر گلخانه مرتبط به کشت بافت گیاهی درواقع موزه ای زنده از متنوع ترین ارقام گیاهی زمین به شمار میرود. حتی گزارشاتی وجود دارد که سازمانهای مرتبط به حفظ گونه های در خطر در سطح جهان مانند سازمان جنگلها و مراتع کشورمان، بخشی از فعالیتهایشان را به همکاری با این صنایع و گلخانه ها اختصاص داده اند که خود نشان دهنده کاربرد کلیدی تکنیکهای کشت بافت گیاهی در حفظ و بازپرورش گونه های در معرض انقراض در سطح زیست کره است.

خدمات صدراپلنت در حوزه کشت بافت گیاهی

ما در مجموعه صدراپلنت ضمن ارائه خدمات اصلی کشت بافت ( تامین سفارشات مشتریان در تعداد بسیار بالا ) خدمات وسیعی درزمینه تامین تجهیزات، مواد، روشها و پروتوکلها و حتی ارائه مشاوره به همکاران و علاقه مندان در این رشته، ارائه مینماییم که بخشی از آنها را در ذیل مشاهده میفرمایید :

سفارشات کشت بافت خود را به ما  بسپارید

94%

ظرفیت بیش از 10 هزار نمونه در هر سفارش

70%

خدمات به همکاران

70%

خدمات به محققان

100%

آمـوزش و مشــاوره

84%

ابزار و تجهیزات

72%

پروتوکلهـــا و روشها

67%

هرمونهــای گیاهی و انواع استوکها

78%

مدرن ترین اتاقهای رشد گیاهی

بخشـی از نظرات مشتریان

احمدرضا موسوی
********0915
سلام و وقت به خیر

من از استان خراسان ، مشهد تماس میگیرم و میخوام در دوره های کشت بافت شما شرکت کنم. ولی در طول دوره جایی جهت اقامت ندارم آیا امکانات اقامتی در این خصوص برای شهرستانیها  فراهم هست ؟

Admin
*******
بله امکانات اقامتی برایه تمام عزیزان فراهم هست با قیمت مناسب.
احمدرضا موسوی
*******0915
خیلی ممنون از راهنماییتون
[contact-form-7 404 "Not Found"]