دیوار سبز

” دیوارهای سبز “ مجموعه ای از گیاهان انباشه و پشته ای هستند که در سطح عمودی کاشته و آبیاری میشوند لذا با توجه به نیاز آبی، دمایی و نور، دارای تنوع گونه ای بوده و عمدتا به صورت مترمربع محاسبه، قیمت گذاری و در نهایت ساخته و نصب می گردند. غالبا دیوارهای سبز را به دو رسته طبقه بندی میکنند : اول – سیستم یکپارچه    و    دوم – سیستم ماژولار …  در واقع دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردند. هم چنین تکنیک‌ها و روش-های مختلفی وجود دارد که می‌توان دیوارهای سبز را در ابعادی متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد.

دیوارهای سبز بسیار با شکوه هستند؛ کاربرد آن‌ها در بام‌های سبز نمای دلنشینی را ایجاد می‌نماید که صرف نظر از مزایای زیست‌محیطی اش، همگان می‌توانند از آن لذت ببرند. گاهی در ابعاد بزرگ آن می توان برای پوشاندن دیوارهای خانه و ساخت محیطی شاداب و با طراوت برنامه ریزی کرد. تصور کنید اگر در شهری که زندگی میکنید ساختمانها چنین دیوارهایی داشتند! قطعا شهروندان هر روز صبح با محیط شاداب و سرزنده ای روربرو میشدند… مطالعات نشان میدهند  که از زمان انقلاب صنعتی تا کنون فعالیتهای بشر در سطح و زیر سطح زمین بالغ بر ســـی درصد میزان CO2 را در اتمسفر و بیوسفر افزایش داده که این خود یک فاجعه زیست محیطی تمام عیار به حساب می آید. از این رو چنانچه در اسرع وقت  رویکرد مدیران شهری به افزایش پوشش گیاهی سوق پیدا نکـند دیگر شهرها جایی برای زیستن انسانها و حتی برخی حیوانات شهری نخواهند بود. همچنین از آنجایی که شهرها و بخصوص کلان شهرها دارای انبوهی از ساختمانها و برجها با تراکم بسیار بالایی هستند، جایی برای احداث پارکها و فضاهای سبز افقی در شهرها باقی نمانده لذا به نظر میرسد دیوارهای سبز تنها راه چاره برای نجات از این بحران باشند. تا بتوانند با تصفیه هوا و جذب دی اکسید کربن تولید شده و آزاد کردن اکسیژن، محیط شهرها را قابل زیستن نمایند.   “بررسی ها و مطالعات گروه تحقیقاتی صدراپلنت نشان میدهد که در ازای هر متر مربع دیوار سبز با قطر توده گیاهی حدود سی سانتی متر سالانه نهصــد تا هــزار گرم  (یک کیلوگرم)  CO2   توسط فرآیند فتوسنتز تثبیت میشود و این مقدار به جز میزان تثبیت دی اکسید کربن جهت تولید چنین توده گیاهی می باشد که رقمی در حدود 110 کیلوگرم در مدت زمان لازم جهت رشد بوده است.

همچنین دیوارهای سبز میتوانند بین سـه تا پنــج درجه سانتیگراد متوسط دمای هر شهر را درروزهای داغ تابستان کاهش دهند و رطوبت مناسبی را در سطح شهر ایجاد نمایند که خود به کاهش آلاینده های جوی کمک فراوانی میکند.

دیوارهای سبز در محیط داخل منزل، ادارات، دفاتر، فروشگاه ها و رستورانها و … علاوه بر ایجاد طراوت در روح و روان افـــراد و تصفیه دی اکسید کربن ، میتوانند ترکیبات آزاده شده سمی ناشی از استفاده از انواع  اسپری ها و شوینده ها همچون انواع ملکولهای آروماتیک برپایه حلقه بنزن، استخلافهای فنولی و سایر ترکیبات سمی و نامناسب را از فضاهای داخلی جذب نمایند و به این طریق نقش به سزایی در کاهش آمار ابتلا به انواع سرطانها ایفا نمایند.

ساختار اکثر دیوارهای سبز متشکل از یک قاب، سلول‌ها، کانال‌ها و شبکه های پیچیده آبیاری و زهکشی، بستر کشت، لایه های پلیمری جاذب الرطوبه، محفظه یا مخزن تجمیع، پمپها، نازلها و انواع کنترل کننده ها و اندیکارتورهاست. بستر کشت و بعضا خاک، به عنوان یک ماده هادی در سلولها عمل می‌کند که با استفاده از خاصیت مویینگی، جاذبه و انتشار، آب و مواد غذایی را در تمام سطوح دیوار سبز منتشر میکند.

متخصصان مجموعه صدراپلنت پس از ثبت سفارش و بازدید از محل، ضمن کارشناسی نیــاز مشـتریان، سفارشات آنها را بدوا طراحی نموده و با بکارگیری الگوریتمهای محاسباتی و دقیق خود، بهترین و مناسب ترین الگوی دیوار سبز را به مشتریان ارائه میدهند. همچنین متخصصان ما در بخش کشت بافت گیاهی و پرورش گلخانه ای اقدام به تولید بهترین و سازگار ترین اقلام گیاهی جهت کاشت در سطوح و پنلهای دیوار سبز با توجه به ریز اقلیم مکان نصب دیوارها می نمایند. سپس تیم اجرایی و عملیاتی صدراپلنت ضمن اعزام به محل، با جدیدترین ابزارها اقدام به اجرا و نصب طرحهای محاسباتی مصوب نموده و تا یک سال پس از نصب هم خدمات رایگان در خصوص نگهداری پروژه و آموزش مشتریان برای استفاده از دیوار سبزشان، ارائه می نمایند.

نمـــونه کارهای ما : 

_
OUR SERVICES
_

جهت بازدید از نمونه کارها و مشاوره تماس بگیرید

_
[contact-form-7 404 "Not Found"]